اهميت سنت در بريتانيای کبير

-          اگر توی چله زمستون لوله آب گرمتون بترکه چه کار می‌کنین؟ هفته‌ای چندبار دست و رو و ظرفاتون رو می‌شورین؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

-          اگر مجبور بشین وقتی ریشتون رو می‌زنین با آب ۹۰ درجه صورتتون رو بشورین، ریش شما بلند تر می‌شه یا فتحعلی شاه قاجار؟

-          اگر وقتی می‌خواین از شیر ظرف‌شویی آب بخورین مجبور بشین با موهاتون کف لگن ظرف‌شویی رو برس بکشین، ‌ترجیح نمی‌دین به جای آب ، از همون آب تربچه و هویج و گوجه فرنگی بخورین؟

n قرن پیش در بریتانیا کسانی که خیلی تمیز بودند و دستشون رو هر از گاهی می‌شستند، یه لگن داشتند، که توش آب سرد و گرم رو که قبلاً توی دو تا پارچ جداگونه ریخته بودند، مخلوط می‌کردند و بعد دستشون رو تو اون لگن می‌شستند و آبش رو می‌ریختند دور.

این جانب زمانی که پا به این جزیره اسرارآمیز گذاشتم، با چند شوک فرهنگی روبرو شدم. یکی از اون ها همون دیوار فولادی بود که پیش‌تر شرح داده شد. یکی دیگه اش این بود:

 

 دستشویی هایی سنتی بریتانیا

 

همون طور که می‌بینید سیستم دست شستن تقریباً با ۶۰۰ سال پیش فرقی نکرده. ارتفاع شیرها هم به قدری کمه که به هیچ وجه قابل کنترل نیستند. در چنین شرایطی وقتی که بخواهید دست یا صورتتون رو بشویید سه راه حل کلی پیش پاتون هست:

1-       مثل بنده هر دو شیر آب گرم و سرد رو هم زمان باز کنید؛ دو ثانیه دست یا صورتتون رو زیر شیر آب گرم ۹۰ درجه بگیرید، دو ثانیه زیر آب سرد نزدیک به صفر درجه؛ در حالی که دائماً با اضطراب بین شیر آب گرم و سرد جابجا می‌شید، گه گیجه بگیرید و به اقوام نسبی درجه یک بریتانیایی های محترم، فحش های خوشگل بدید.

2-       به سنت حسنه چند صد ساله وفا دار بمونید؛ لگن رو با ترکیب مناسب آب گرم و سرد پر کنید؛ در چاهک رو ببندید، و صورتتون رو با امواج خروشانی که به لطف تنوع حیرت‌انگیز نژادی، با بقایای اخ و تف و ان‌دماغ برادران و خواهران بریتیش و ژرمن و رومن و چینی و عرب و هندی و کنیایی و مغول و مالزیایی و ... آمیخته شده، نوازش بدید. البته همون طور که در عکس هم مشخصه، اگر مثل دانشگاه ما، لگن مذکور دارای درپوش چاه نباشه، از این راه حل نمی‌تونید استفاده کنید.

3-       بی‌خیال کثیفی بشید و شستن دست و صورت رو به فرصت مناسب‌تری واگذار کنید.

عزیزان بریتیش معمولاً راه حل سوم رو انتخاب می‌کنند و به جاش روزی یکی دوبار حمام می‌روند. طبیعتاً در حمام دست هم به همراه اعضای دیگر شسته می‌شود.

خوشبختانه صاحبخونه ما در این زمینه بسیار روشنفکر هستند و برای دستشویی میکسر (از همون علمک های دستشویی خودمون) گذاشته‌اند. لذا بنده اصولاً سعی می‌کنم همه کارهای خود را اعم از بزرگ و کوچک در منزل انجام دهم.

 

در پایان از خداوند بزرگ می خواهم که ملت شریف ایران را در راه مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب، و امت غیور بریتانیا را در طریق کوبیدن مشت محکم به دهان تهاجم فرهنگی شرق، بیش از پیش ثابت قدم بدارد؛ تا هم ما با توالت های اصیل و ارزشی‌مان در سن 35 سالگی ورم مفاصل زانو بگیریم و هم برادران بریتیش همراه هر وعده غذا چرک زیر ناخن‌شان را تناول بفرمایند.

/ 7 نظر / 14 بازدید
Maziyar

خوش بگذره....

davood

با حال بود. متی وبلاگ من رو بخوم و اون تست رو بده ببيمنم اصلا پرسناليتی داری يا نه؟:)

Bahram

بنظر مياد به عنوان قسمتی از خدمت سربازی اجباری فرستادنت اونجا. درسته؟

مهدی

نه بابا آقا بهرام اون قدرا هم بد نيست. حتی کلی خوبه. يه چيزی می‌گيم ملت به ريشمون بخندن.

majid

agha kheyli ba haal bood, nadashtan e doosh dasti ham ghabel e ta'ammol e... albate in farhang eshoon sader ham shode!

narges

اگه از دستشويی های اونجا ناراضی هستين بياين ژاپن! اون موقع مشکل اين می شه که اگه فلان دکمه رو بزنم دستگاه چه کاری انجام می ده!!! ممکنه يه دفعه آدم (به علت فشردن یه دکمه اشتباهی!!) از سر تا پا خيس بياد بيرون!!

afra

خداييش مهدی من از موقعی که اين حرفهای الف صفری تو رو ميخونم(ديوار فولادی و آب دو قلو و...) بيشتر حب الوطن پیدا کردم