خالق سيمپلکس به جواب بهينه رسيد

انا لالجيزز و انا اليه ريترن

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

George Dantzig

جرج برنارد دنتزيگ، هفته گذشته، بعد از چند روز بيماري در 90 سالگي درگذشت.

مفاهيم برنامه‌ريزي خطي و روش سيمپلكس كه او در سال‌هاي آخر دهه 40 ميلادي ابداع كرد، سال‌هاست كه براي توليد سودده‌تر و كارآتر در همه صنايع از فولاد گرفته تا سوسيس و كالباس، از بيمارستان تا جنگل‌داري و خيلي جاهاي ديگه استفاده مي‌شه. بيش از 25% فعاليت‌هاي كامپيوترهايي كه شركت IBM تا قبل از 1970 فروخته بود، به نحوي مربوط به برنامه‌ريزي خطي بودند.

دنتزيگ در اولين روز كلاس‌هاي تئوري دوره دكتري‌، يك مسأله حل نشده احتمالي رو كه فكر مي‌كرد استادش به عنوان تكليف پاي تخته نوشته حل كرد. در پايان دوره هم، به عنوان تزش روش سيمپلكس رو ابداع كرد كه مبدأ دانش تحقيق در عمليات نوين بود. در طول عمرش جايزه‌هاي علمي زيادي برد و الهام بخش حداقل سه نسل از رياضي‌دان‌ها بود. الآن هم جايزه‌اي به نام او به رياضي‌دان‌ها و پژوهش‌گران جوان تحقيق در عمليات داده مي‌شه.

دنتزيگ 68 سال با همسرش زندگي مشترك داشت. (درست مثل بچه‌ام ا.ج. كه هر سال زمستون جفت‌گيري مي‌كنه!) او در كنار مقام منحصربه‌فرد علمي‌اش، يك نقاش و نجار ماهر و يك خوره فيلم به تمام معني بود. زمان مرگش هم داشت روي يك رمان علمي كار مي‌كرد.

خيلي‌ از بر و بچس صنايع با شنيدن اسم سيمپلكس، ياد صداي آهسته و يكنواخت دكتر ك. در بعد از ظهرهاي خواب‌آلود بهاري مي‌افتند. ولي عده‌ای هم مثل من هستند كه نون درآوردن‌شون رو به نحوي مديون اين بابا هستند. خدا بيامرزدش.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید